Blue Flower

SÄÄNNÖT

1§ Yhdistyksen nimi ja kotipaikka

Yhdistyksen nimi on Free Artists ry
ja sen kotipaikka on Lahti.

2§ Tarkoitus ja toiminta

Yhdistyksen tarkoituksena on edistää musiikkitaiteen, kuvataiteen, käsityötaiteen, elokuva-, valokuvaus- ja mediataiteen harrastusta ja tasoa yhdistyksen kotipaikkakunnalla sekä koko Suomessa kooten taiteen harrastajat yhteiseen toimintaan.

Tarkoituksensa toteuttamiseksi yhdistys:
- pyrkii tekemään edellä mainittuja taiteita edistäviä aloitteita
- pyrkii suunnittelemaan ja järjestämään erilaisia kuvaustapahtumia, kursseja ja muuta taidekoulutusta
- pyrkii järjestämään taidenäyttelyitä
- harjoittaa tiedotus- ja julkaisutoimintaa
- pyrkii järjestämään erilaisia kulttuuritilaisuuksia.


Toimintansa tukemiseksi yhdistys voi ottaa vastaan lahjoituksia ja testamentteja, myydä jäsenien luomaa taidetta sekä omistaa toimintaansa varten tarpeellista kiinteää omaisuutta sekä toimeenpanna asianomaisen luvan saatuaan arpajaisia ja rahankeräyksiä. Yhdistys voi tukea jäseniään rahallisesti stipendein sekä solmimalla sponsorointisopimuksia sekä hakemalla avustuksia julkisyhteisöiltä.